Tanıtım Mankenleri Nasıl Seçilir?

Tanıtım Mankenleri Nasıl Seçilir?

Tanıtım mankeni tasarımcı, moda evleri, markaların sezonluk ürettikleri yeni modelleri tanıtmak amacı ile yaptıkları defilelerde kullanılan mankenlerdir. Tanıtım mankenleri kıyafetin yanı sıra takı tasarımlarını da tanıtmakta olup, kuyumculuktan, gözlük, şapka gibi aksesuarları değişiklik göstermektedir. Tanıtım mankenleri başarılı işler sergiledikleri takdirde daha büyük işlere yönlendirilmeleri sağlanmaktadır. Tanıtım mankenliği sadece kadınlar için değil erkekler de tanıtım mankeni olabilmektedir. Tanıtım mankenliği yapmak isteyen, model olma hayali olan herkes modellik ajanslarına başvuru sağlayabilirler. Oyunculuk Ajansları, Modellik ajansları daha kaliteli bir hizmet sunmak ve daha başarılı mankenler oluşturmak amacı ile kadın mankenlik ajansları ve erkek mankenlik ajansları olarak ayrım göstermektedir. Bu sayede kişi kataloglarında yer alan model adayları ile daha iyi ilgilendirebilmekte olup bununla birlikte model adaylarının eksiklerini belirleyip tamamlamak hususunda daha iyi iş çıkarmaktadırlar.

 

Modellik ajanslarına başvuru yapmadan önce manken olmak isteyen kişiler öncelikle mankenlik ajanslarının istedikleri kıstaslara uygun olup olmadıklarını bilmeleri ve daha sonrasında başvurmaları gerekmektedir. Oyunculuk Ajansları Kadın modellik ajansları tercihen on dört ile yirmi dört yaş aralığında, sağlıklı bir görünüme sahip, fotojenik yüz hatları olan kişileri tercih etmektedirler. Bunun yanı sıra belli vücut ölçüleri olmamasına karşın kilo ve boyları birbirine oranlı ve düzgün vücut hatlarına sahip kişileri tercih etmektedirler. Bununla birlikte belirgin olan yanık izi, yara izi ya da doğum lekesi olmaması kişinin seçilmesi için önemli kıstaslardan bir tanesidir.

Kadın modellik ajansları gibi erkek modellik ajansları da kendi içlerinde kıstaslar belirlemiş olup bu ölçütlere uygun olan kişileri bünyelerine katmaktadırlar. Oyunculuk Ajansları, Erkek modellik ajansları ise başvuruları değerlendirirken tercihen uzun boylu adayları tercih etmek ile birlikte saç  rengi, göz rengi, ten rengi gibi kriterler söz konusu değildir. Bunun yanı sıra on altı ila yirmi altı yaş aralığında kişiler olmasını, uzun boylu olmanın yanı sıra vücutları olarak belli bir ölçü aramamak ile birlikte atletik görünüme sahip kişileri tercih etmektedirler. Bu özellikleri sağladığını düşünen herkes modellik ajanslarına başvuru sağlayarak model olma hayalini gerçekleştirmek ile birlikte meslek olarak da mankenlik yapabilirler.

Kaynak: http://www.castajansim.net/gelinlik-katalog-cekimi