Senaryo Yazarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Senaryo yazmak öyle kompozisyon yazmak kadar kolay bir eylem değildir. Fakat ilkokuldan bu yana öğrendiğimiz kompozisyondan pek de bir farkı olduğu söylenemez. Tıpkı kompozisyon gibi üç ana bölümden oluşur senaryolar. Giriş, gelişme ve sonuç. Senaryo yazarken dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan bir tanesi sistematik ve düzenli yazılması gerektiğidir. Bu nedenle büyük bir özen gösterilmeli ve tekrara düşülmemelidir. Televizyonlarda denk gelmişsinizdir, bazen dizilerde senaryoların tekrarlamaları ti ye alınır ve alay edilir. Bu alayın malzemesi olmak istemiyorsanız tekrara sarmamak için büyük bir önem vermeli ve senaryonun sürekli ilerlemesini sağlamalısınız. Aksi takdirde yerinde sayan senaryo tekrara düşmek zorunda kalacak ve kaçındığınız şeye yakalanmış olacaksınız. Ayrıca dikkat etmeniz gereken özelliklerden bir tanesi de karakterlerinizi canlandıracak oyuncuların cast ajanslarında incelemesini yapmalısınız.

İlk bölümde olması gerekenler, seyirciye ne vereceğinizin işaretlerini vermek ve hikâyeye yavaş yavaş girmektir. İlk bölümün adında anlaşılacağı üzere giriş yapmak ve karakter tanıtımını tam anlamıyla gerçekleştirmek gerekir. Aksi takdirde hiç tanınmayan bir karakter filmin ya da dizinin ortasında sonunda gireceğini düşünecek olursak bu anında tepki almanıza sebep olur. Bu nedenle karakter tanıtımları da giriş bölümünde yapılmalıdır ve hikâyeye yavaştan girilmelidir.

İkinci ve ortanca bölümde hikâyenin içine tamamen girer ve olayların eyleme dönüştüğü ve hikâyenin yaşandığı alana gelmiş olursunuz. Bu gelişme bölümünde karakterler arasında ki durumlar gösterilir ve karmakarışık bir hale bulanmış bir şekilde sonuç bölümüne bağlanması sağlanır. Bu bölümde de dikkat edilmesi gereken nokta da, vermeniz gereken bütün merakı, heyecanı bu bölümde vermeli ve sonuçta insanları artık şaşırtmaya çalışmalısınız.

Son bölüm ve sonuç bölümünde ise, artık karakterler arasında ki savaş sonuçlanmış ve mutlu bir sonla biten bir senaryo yazıyorsanız en iyi şekilde bu mutluluğu yansıtmaya çalışır ve mutlu olan karakterlerin artık ilerde neler başlarına geleceklerini düşündürmeyecek bir finalle sonlandırmalısınız. Eğer mutsuz bir final aklınızda varsa eğer zaten giriş ve gelişme bölümünde seyircilerinize sevdirmiş olduğunuz karakterlerin kaybetmelerini hatta ölmelerini sağlayabilir böylelikle sevilen ana karakterin ölmesi senaryonun mutsuz bitmesi için yeterli olacaktır. Kötüler kazanmış iyiler kaybetmeye devam edecektir.

Kaynak: http://www.castajansdiyarbakir.com/sinema-sektorunun-cast-ajanslarina-katkisi-nedir/