Oyuncuların Yükselmesindeki Önemli Faktörler

Son yıllarda en çok gelişme göstermiş sektörlerin başında medya sektörü gelmektedir. Bunun nedenleri çağımızın teknoloji çağı olarak görülmesi ve dizi-filmlere olan aşırı ilgi olarak gösterilmektedir. Bu ilgi yeni dizilerin çekilmesine, çekilen yeni diziler ise oyuncu ihtiyacına neden olmuştur. Sürekli gelişen medya sektöründe özellikle oyuncular arasında büyük bir rekabet yaşandığı bilinmektedir.

Her şeye sıfırdan başlayan no – name olarak tanımlanan bir oyuncunun yükselmesi birden olabileceği gibi kademeli olarak da gerçekleşebilmektedir. Bu durum biraz da kişinin şansı ile ilgilidir. Fakat oyuncu adayı şansı bir kenara bırakıp geleceğini garanti altına almalıdır. Bu sebepten ötürü ilk iş olarak bir oyunculuk ajansları kayıt yaptırmalıdır. Kayıt yaptırılan ajansın işinde güvenilir ve adını duyurmuş bir ajans olması da önemlidir.

Oyuncu sektörde kendine kalıcı bir yer edinmek istiyorsa kendini sürekli olarak geliştirmelidir. Diğer rakiplerinden bir farklı olmadığı sürece yerinin kolayca doldurulacağını unutmamalıdır. Örnek verilmek gerekirse oyuncu dans edebiliyorsa bu yeteneğini geliştirmelidir. Ya da İngilizce konuşabiliyorsa kabiliyetleri arasına başka bir dil daha eklemelidir. Bir oyuncu yeteneklerinin yanına ne kadar fazla özellik koyabilirse o kadar fazla karaktere can verebilmektedir. Bu da onun oyunculukta yükselmesine fayda sağlayan en önemli faktörlerin başında gelmektedir.

Oyuncu ne kadar başarılı ve yetenekli olursa olsun eğer düzgün karakterli değilse önüne hep bir engel çıkacaktır. Bu yüzden gerek oyunculuk ajanslarıyla görüşmelerinde gerekse deneme çekimlerinde her daim güler yüzlü nazik ve doğal olunmak zorundadır. Oyuncular ünlü olduklarında hemen hemen her anları insanlar tarafından izleneceği için kendilerine hâkim olmak zorundadır. Bu hiç de kolay bir iş değildir. Fakat başarılı her oyuncu tarafından gerçekleştirilmesi bir mecburiyettir.

Oyunculukta yükselmenin bir diğer yolu ise setlerden geçmektedir. Oyuncular küçük bir rolde dahi yer alıyor olsalar hem yönetmenle hem de set ekibi ile iyi ilişkiler kurmalıdır. Bu arkadaşlıklar ve iyi ilişkiler oyuncunun sevilmesine ve ona daha çok iş verilmesine neden olacaktır. Böylelikle oyuncu adayı herkes tarafından bilinen ve çeşitli projelerde yer almayı başaran bir isim haline gelecektir.