Mankenler İçin Fotojenik Olmanın 5 Farklı Yolu

Manken olma hayali herkesin çocukluktan beri hayalini kurmakta olduğu bir meslek olarak görülmektedir. Çoğu kişi manken olmak amacı ile birçok farklı yol denemekte bununla beraber de oldukça zorlu süreçler ile karşılaşabilmektedir. Cast ajansları ise bu hayalleri en kolay ve en garantili yollar ile gerçekleştirmektedir.

Cast manken ajansları bu konu hakkında çalışmalar yürütmektedir. Manken olmak isteyenlere eğitimler vererek kendilerini geliştirmeleri konusunda ve sonrasında kariyer planlamalarına yardımcı olmaktadır. Manken olmak isteyen adayların cast ajanslarına başvurmadan önce dikkat etmesi gereken bazı unsurlar vardır. Mankenlikte görünüm oldukça fazla, hatta en önemli unsur olduğundan dolayı katalog çekimleri gibi bazı çekimler yapılırken kişinin fotojenik görünmesi gerekmektedir. Bu nedenle de bazı noktalara dikkat etmek gerekmektedir. Mankenlikte fotojenik 5 adım ile rahatlıkla sağlanabilmektedir.

İlk olarak bir yönlendirme yapılmadan erkek ve kadınların doğal duruşları arasında gözle görülür bir fark bulunmaktadır. Bayanlar genellikle ağırlıklarını tek ayakları üzerinde yoğunlaştırmaktadırlar ve bununla beraber vücutları biraz döner, omuzlar biraz yükselir ve kafaları da az miktarda dönerek fotoğrafın daha ilgi çekici ve doğal gözükmesi boyutu ortaya çıkmaktadır. Erkeklerde ise genel olarak kameraya döner ve ağırlık iki ayak üzerine verilir. Fotojenik olmanın yolu ise eğer ayakta duruluyorsa, kameraya dik durulmamalı ve hafifçe dönülmeli. Bunun yanı sıra ağırlık tek ayak üzerinde tutulmalıdır.

İkinci adımda kameraya doğru biraz eğilmek hem fotoğrafın doğal görünmesini sağlamakta hem de daha çekici bir hava katmaktadır.

Üçüncü adım olarak ise duruşun nasıl değiştirileceğini öğrenmek gerekmektedir. Fotoğraflarda hazırlıksız yakalanmış gibi bakmak yerine daha neşeli ve doğal bir görünüm yakalamak konusunda oldukça fazla yardımcı olacaktır.

Bir fotoğrafta güzel ve fotojenik çıkmanın en önemli unsuru gülümsemeyi bilmektir. Dördüncü adım olarak gülümsemenin öğrenilmesi konusu dile getirilebilir. İnsanlar abartılı gülücükler attıkları fotoğraflar söz konusu olduğunda genellikle hoşlanmamaktadır. Yüz hatlarını bozduğu için bu tür gülücükler beğenilmemektedir. Bunun yerine hafif bir gülümseme oldukça idealdir.

Son adımda ise asla kameranın merceğine bakmamak gerekmektedir. Her zaman merceğin biraz üstüne bakılması daha fotojenik bir görünüm elde edilmesine yardımcı olmaktadır.

Kaynak: https://www.oyuncuajansim.com/fiziksel-ozelliklerin-mankenlikte-avantajlari-nelerdir/