Karakter Oyunculuğu Ve Rolleri Nasıl Olmalıdır?

Hızlıca ilerleyen ve genişleyen oyuncu sektörü ve artan oyuncu adayları talebi cast ajansları sayesinde rahatlıyor. Cast ajansların oyunculuk yeteneği olan herkese bu imkanı sunması yapımcılarında işini kolaylaştırıyor. Bu yüzden oyunculuk yeteneği olan herkes cast ajansının internet sitelerinin cast ajans başvuru formunu eksiksiz ve gerekli boyutta olan fotoğrafları ajanslar ile paylaşarak iletişime geçmiş olur. Sadece 18 yaşını doldurmamış olanlar anne ve babaları ile başvurmaları önemlidir. Başvuruların cast oyunculuk ajansları tarafından incelenip onaylanması ile oyuncu adaylarının cast kadrosuna girmesi mümkündür. Yapımcılar ve reklam şirketleri oyuncu seçimini cast ajanslardan yaptığı için oyuncuların bu işe daha kolay başlaması açısından güvenilir cast ajansları ile çalışması önemlidir. Cast ajansları bünyelerinde bulunan oyuncuları fiziksel özellik, yetenek, cinsiyet, yaş, boy, kilo olarak gruplara ayırır. Aynı zamanda cast ajansları oyuncularını yetenekleri doğrultusunda eğitim almaları için yönlendirir. Bu durumun oyuncunun kendini geliştirmesi ve mesleğine katkısı açısından büyük önem taşır.

Yapımcılar oyuncu seçimi fiziksel özellikten sonra yetenek ve karaktere göre seçiyor. Cast direktörleri kadrolarında ki oyuncuları yapımcılara aradıkları role uygun karakterlere göre oyuncu yönlendiriyor.

 Oyunculuk ajanslarında Oyuncunun canlandıracağı rolün karakteri kendi karakteriyle ilgisi olması ya da olmamasının bir önemi yoktur.

Oyuncunun yeteneği doğrultusun da oynayacağı karaktere can vermesi ve bu anlamda karaktere doğallık sağlamasıyla olur.

Her role uygun olmak ve bu konuda kendileri geliştirmek isteyen oyuncular özellikle iyi bir gözlemci olmalıdır. İyi gözlemci oyuncu set ortamlarında veya günlük hayatlarında karakter ve kişilik analizi ile can verecekleri karakteri rollerine oturtabilirler.

Rolünü iyi yapan oyuncu karaktere verdiği özelliği açısından kamera karşında beden dilini ve yüz mimiklerini kullanarak izleyiciye duygu geçişini sağlar.

Oyuncuların işini sevmesi ve keyif alması önemlidir. Oyuncunun bu zorlu ve tempolu süreci yaşarken aynı zamanda keyif alması ve işini sevmesi yapımcı ve yönetmenler tarafından ilgi çekmesi bir sonraki projelerde de bulunması için önemlidir.

Oyuncuların yeteneklerini değerlendirmesi kendilerini her alanda geliştirmesi sektöre farklılık katarak bu başarılı yolda daha rahat yürümesini sağlayacaktır.