Karakter İle Bağ Kurabilmenin Oyuncu Açısından Önemi

Oyunculuk mesleği son zamanlarda fazlası ile dikkat çeken meslek grupları arasında yer almayı başarmış bir film olarak değerlendirilmektedir. Bu sebeple de bu mesleği devam ettirmek veya gerçekleştirmek isteyen oyuncu adayları cast ajanslarına başvuru gerçekleştirerek gereken tüm işlemleri eksiksiz bir şekilde gerçekleştirmesi gerekmektedir. Cast ajansına özenli bir şekilde başvuru gerçekleştiren ve bu bünyeye dahil olabilme adayların daha sonraki süreçte en önemli ölçütü eğitim almak olarak değerlendirilmektedir. Bu sebeple de eğitim alma sürecinde etkili bir süreç geçirebilen adaylar bu bakımdan meslekte de ön plana çıkabilecek tüm işlemleri gerçekleştirmek için doğru adımları atmış bulunmaktadır. Eğitim bu durumda ortaya çıkan bir faktör olarak nitelendirilmektedir. Oyuncu adayı daha başarılı bir adım atabilmek adına;

  • karakter oyunculuğu yapabilme,
  • senaryoyu anlayabilme,
  • heyecanı kontrol altında tutabilme,

gibi eğitimler almaktadırlar. bunlardan en önemlisi de karakter ile bağ kurabilme özelliğidir. Bu özellik oyuncunun karakteri kabul ederek, daha etkili bir şekilde karaktere girebilmektedir. bu bağı kurabilen oyuncu adayları da izleyiciye daha iyi bir şekilde yansıtabildiği için de daha başarılı bir oyuncu olma yolunda büyük bir adım atmış sayılmaktadır.  Karakter ile bağ kurulması ile birlikte karakteri benimsemekte daha kolay bir hale gelecektir. Bu benimseme sonucu başarı da beraberinde oyuncu için geçerli olacaktır.

 

Cast ajansı bünyesinde yer alan oyuncular meslek edinebilme sürecinde ise bu eğitimleri alması kendisi açısından oldukça önemli bir olgu olacağından eğitimli adaylar kendilerini daha iyi bir şekilde ön plana çıkarabilecektir. Bu sebeple de daha kısa bir süre içerisinde sektörde aranan bir oyuncu olmasına mahal verebilecektir. Bazı cast ajansları eğitim sürecini bizzat kendi bünyesinde gerçekleştirmektedir. Ancak adaylar farklı yerlerden de eğitim alma imkanına sahiptir. Bunun yanı sıra eğitim sağlayamayan cast ajansları ise farklı yerlerden de eğitim aldırma konusunda etkili bir köprü görevini üstlenmektedir. Birden çok başarılı oyuncu adayı da bu yollardan geçmekle birlikte, başarının kilit noktasının eğitim alma olduğunu dile getirmektedir. Bu sebeple de mesleki eğitimleri barındıran tüm eğitimlerin alınması oyuncuyu daha iyi bir konuma getirebilecektir.

Kaynak:http://www.eniyiajanslar.net/cast-ajanslarinda-oyuncu-olmak-ve-sonrasi/