Fotomodel Olmak İsteyen Bireylerin Yapmaları Gerekenler?

Günümüzde ve gelişen teknoloji sayesinde fotomodel veya oyuncu olmak isteyen herkes, hem kazançlarını arttırması hem de sektörde popüler olması artık daha kolay. Sektöre oyuncu veya manken olmak için cast ajanslarına başvuru yapmak ve cast ajansları ile çalışmak önemlidir. Yeteneğinin farkında olan ve yeteneğini değerlendirmek isteyen herkes oyuncu veya model olabilir. Cast ajansların internet sayfalarındaki cast ajans başvuru formunu eksiksiz olarak doldurarak sektöre adım atmış olursunuz. Başvurunun onaylanması ile model veya manken adayı kendini geliştirme yolunda eğitimlere ve kurslara başlaması önemlidir. Mankenlik ve fotomodellik moda sektörü için büyük yer edinmiştir.

Mankenlik ürünü podyumda, tanıtım fuarlarında sunar. Fotomodeller ise dergi veya kataloglarda tanıtımı yapar. Her iki işte birbirine benzese de kendine göre zorlukları vardır.

 

Fotomodel Olmak İsteyenlerin Bilmesi Gerekenler

 

Bağlı olduğu Cast ajans başvuru aracılığı ile iş bulan fotomodellerin belirli eğitimleri alması önemlidir. Öncelik olarak kamera önü eğitimi ile başlaması gerekir.

Kamera önü eğitimi alan modeller fotoğraf çekim sırasında rahat davranarak fotoğrafçıya da yardımcı olur ve verimli çekimler elde ederler.

Kişinin anlatımda öncelik olarak yüzü, ardından gözleri ve bakışları çekim sırasında yararlı olur. Modeller bakış çalışmasını ayna karşısında sürekli pratik yaparak öğrenebilir.

Öncelik olarak moda sektörüne ve profesyonel tasarımcılara hitap eden modeller orantılı fiziklerine dikkat etmelidir. Ayrıca pürüzsüz cilde sahip olmaları için ciltlerine ve günlük yaşamda yedikleri ve içtiklerine dikkat etmeleri gerekir.

Hem sağlıklı yaşamak ve aktif olmak açısından sporu hayatlarında çıkarmayan modeller yoğun çekim şartlarında uyum sağlıyorlar.

Bakışlar ve yüz güzelliği kadar önemli olan bir diğer unsur fotomodelin çekim sırasında doğru açısını bulması doğru açı ile gösterişli ve daha çekici fotoğraflar elde edilir.

Çekim sırasında fotomodelin vücut dilini kullanması ile çekim yapan fotoğrafçıya da kolaylık sağlayacaktır.

Uzman fotoğrafçılar tarafından dergi kapakları veya katalog çekimleri için çekilen fotoğraflar ürün reklamının yanında fotomodelinde reklamı olur. Fotomodelin tanıtımı yaptığı kıyafet yada kullandığı aksesuarı iyi taşıması başka yapımcılar tarafından da değerlendirilir.