En İyi Oyuncu Olabilmek İçin Gereken Özellikler

Günümüz dünyasından birçok insan oyuncu olabilmek için farklı yollar denemekte ve bununla beraber de çeşitli cast ajansı firmaları ile çalışmaktadırlar. Cast ajansları ünlü olmak isteyen ya da bu alanda kendilerine meslek edinmek isteyen kişiler için bir dönüm noktası konumunda yer almaktadır. Cast ajanslarına oyuncu olabilme hayali ile başvuruda bulunan adaylar, ilk olarak bir mülakattan geçmektedirler.

Cast ajansları eğitim konusuna oldukça fazla önem vermektedir. Bunun nedenlerinden en önemli olanı ise oyuncu adayının vakit kaybetmeden kolayca hayallerine ulaşmasını hedeflemektir. Daha önceden oyunculuk eğitimi almış bir kişi, cast ajansı başvurusu sonrasında mülakattan geçmesi doğrultusunda kariyerine daha hızlı bir giriş yapabilmektedir. Bu şekilde de oyuncu adayı hayallerine daha çabuk ulaşarak kariyerine daha emin adımlarla ilerlemektedir. Bir işin en iyisi olabilmek için hedefe doğru emin adımlarla koşmak gerekmektedir. Bu nedenle oyuncu olmak için aday olan herkes kendini ne kadar iyi geliştirirse o kadar çabuk hayallerine varabilmektedir.

Oyuncu adayları sektörün en iyisi olabilmek için bazı özellikleri bünyesinde taşıması gerekmektedir.  Dış güzellik oyuncu adayları için vazgeçilmez bir etmendir. Bunun yanı sıra seyirciye duyguyu aktarma özelliği bir oyuncunun en önemli özelliklerinden bir tanesidir.  Oyuncu adayının duyguyu seyircilere aktarabilmesi için mimiklerini ve beden dilini doğru kullanması gerekmektedir. Bu şekilde profesyonel oyuncu olabilmektedir. Yapması gereken mimik ve beden dili ile sınırlanmamaktadır. Sabırlı ve kararlı olmak gerekmektedir. Aynı zamanda profesyonel bir oyuncu olana kadar oyuncu adayları defalarca reddedilecek bu yüzden moral ve motivasyonu düşürmemelidir. Cast ajansları bu konuda da oyuncu adaylarına bazı hizmetler sağlamaktadır. Oyuncu olmak için cast ajanslarına başvuran ve kendini geliştirmeleri ya da sektöre uyum sağlamaları için her oyuncu adayına bir psikolog ve danışman hizmeti sağlayarak; daha iyi bir oyuncu olma yolunda ilerlemelerini hedeflemektedir. Ayrıca oyuncu adayı alanını daha iyi tanıyabilmek için gala ve partilere de katılmalıdır. Oyuncu olmak istiyorum düşüncesinde olanlar şimdilerin usta oyuncularının doğrudan usta olarak bu sektöre girdiklerini sanmamalıdırlar. Günümüz usta oyuncuları figüranlıktan bu zamanlara gelmektedirler.

 

Kaynak:http://www.ajansturk.org/oyunculuk-egitiminin-oyuncu-adaylari-icin-onemi-nedir/