El Mankeni Olmak İsteyenlerin Yapması Gerekenler

Reklamcılık sektörünün medya sektörü ile bağlantısının olması reklamda oynayacak kişinin de özelliklerini etkilemesi anlamına gelmektedir.  Reklam ve tanıtım mankenlerinin her zaman güler yüzlü olması ve tanıtacağı ürünün ön planda olmasını iyi bilmesi gerekmektedir.

Mankenlik sektörünün de kendi içerisinde alanları bulunması ile el, ayak, yüz mankenliği gibi alanlar bulunmaktadır. Bu alanlar arasında en çok tercih edilen ve kullanılanı olarak bilinen el mankenliği olmaktadır. El mankenliği yapan mankenlerin de aynı zamanda bilmesi gereken ve uygulaması gereken bazı kurallar bulunmaktadır.

Manken adaylarının el mankeni olmak için cast ajansımıza başvurması ile gerçekleşmektedir. Cast ajansı da el mankenliği için gereken özellikleri dikkate alarak manken adaylarını değerlendirmektedir.

El Mankenliği İçin Aranan Şartlar

 

Öncelik olarak cast ajans yönlendirilmesi ile manken adayları bu alanda doğru eğitimleri almaları gerekmektedir.

 

Bundan önceki özellikler olarak da el mankeninin elinizi orantılı ve parmakların şekilli cildin ise pürüzsüz olması önemlidir.

El mankenlerinin de normal mankenler gibi ağır ortamlarda bulunması söz konusu olduğu için cildin aşırı hassa olması olumsuz bir durum teşkil etmektedir. Çünkü bazen çok soğuk ortamlarda bazen de aşırı sıcak ya da güneş ile direkt olarak karşılaşma gibi ortamlarda çekim olacağı için ellerin dayanıklı olması önemlidir.

Bunun yanında hassas olmaya ellerin herhangi bir alerjik durum ile de etkilenmemesi gerekmektedir. Çünkü krem, sabun gibi kozmetik ürünlerin reklamlarında da bulunacağı için alerjik bir sorun olmaması gerekmektedir.

El mankenliğinin çoğunluk olarak katalog çekimlerinde de kullanılması ile el mankeni olacak adayın ellerine özenli bir şekilde bakması çatlama ya da tahriş olmama açısından önemlidir.

Türkiye de çok bulunmaması fakat yurt dışınca oldukça çok kullanılması ile ülkemizde de rağbet görmeye başlayan el dublörlüğü de el mankenliği ile aynı görevi yapmaktadır.

Oyuncular ellerinin ön planda olacağı bölümleri el dublörünü kullanarak yapaya başlamaktadır. Bu durum Türkiye de az bulunması ile el mankenlerinin de normal mankenler kadar gelir elde ettiğinin göstergesi olmaktadır.

Cast ajansına bağlı olan el mankenlerinin iş bulma fırsatları daha yüksek olmaktadır.