Dizi Oyuncuları İçin Cast Ajanslarında Aranan Özellikler

Günümüzde birçok insan oyuncu ya da ünlü olmak için farklı yollara başvurmaktadır. Oyuncu olmanın en kolay ve en garanti yolu da cast ajansı başvuru ile gerçekleşmektedir. Cast ajansları oyuncu adaylarına bazı eğitimler vermekte ve onları en uygun olduğu işe sevk etmektedirler.

Her alan için cast ajansları bazı özelliklere bakarak oyuncu seçimi yapmaktadırlar. Örneğin bir manken adayını seçerken dikkat edilecek bazı kriterler vardır. El mankenliği için kişinin el bakımı ve tırnak bakımı ön planda tutulurken, yüz mankenliğinde ise mankenlik yapacak kişinin yüz bakımına önem verilmektedir. Dizi oyunculuğu yapacak kişilerde de buna benzer kriterler ön planda tutulmaktadır. Dizi oyunculuğu yapacak kişinin ilk olarak diksiyon eğitimi almış olması gerekmektedir. Bunun yanı sıra kamera ve sahne eğitimlerini de tamamlamış ve kamera önünde ya da sahnede nasıl davranacağını bilen kişiler olmalıdır. Bunun yanı sıra cast ajansları oyuncu seçimi yaparken oyuncu adayına ses eğitimi de verilmektedir. Ses eğitimi ile oyuncu sesini nasıl kullanmasını bilecek ve ona göre performansını sergileyecektir. Diksiyon ve fonetik eğitimi almış bir oyuncunun, özellikle sunuculuk alanında da iş bulabilme imkanı söz konusu olacaktır. Zira bu kişi güzel ve etkili konuşma konusunda oldukça başarılı olacaktır. Ayrıca cast ajanslarında dizi seçimi yapılırken, karakter çözümleme ve rol konusunda da oldukça dikkatli davranılmaktadır. Bunun eğitimini almış bir kişinin seçilme olasılığı daha yüksektir. Bir oyuncunun oynayacağı karakterle bütünlük oluşturarak oyununu sergilemesi izleyici açısından daha etkileyici olacaktır. Bu nedenle role girme ve karakter çözümleme detayı da oldukça önemli bir özellik olarak cast ajanslarına başvuran kişilerin önüne çıkmaktadır. Cast ajanslarında dizi oyunculuğu seçimi yapılırken, dikkat edilmekte olan özelliklerden bir diğeri de yapılacak olan projeyi oyuncu adayının nasıl yansıtacağıdır. Bu konuda incelemeler yapıldıktan sonra oyuncunun role uygun olup olmadığı karar verilmektedir.

Cast ajansları, oyuncu adaylarına eğitim vermenin yanı sıra ayrıca oyuncunun menajerliğini de üstlenerek en uygun olduğu projeyi seçme konusunda da önemle çalışmalarını sürdürmektedir.

Kaynak: http://www.castajansantalya.net/2017/04/30/dizilerde-yer-almak-icin/