Çocuk Oyuncularının Yapım Şirketleri İçin Önemi

Eski Türk filmlerinden tutunda yeni çekilmekte olan dizilere kadar en çok sevilen ve özümsenen oyuncular her zaman çocuk oyunculardır. Eski tarihlerde bu oyuncuların sayısı oldukça azken şimdilerde her geçen gün artmakta ve değeriyle doğru orantılı bir şekilde ilerlemektedir. Çocukların televizyonlarda aldıkları her alanda seyircilerine daha fazla seyir keyfi sunmakta ve daha çok beğenilmektedir. Çocuk yarışmaları, çocuk programları ve çocukların başrol oynadığı diziler her zaman daha çok beğenilmekte ve seyredilmektedir. Hal böyle olunca yapım şirketleri bu alanlarda çocuk oyunculara büyük bir ihtiyaç duymaktadır.

Çocuk oyunculukları yapım şirketlerinde ki önemin arttıkça cast ajansları da bu alana verdiği önemi arttırmaktadır. Çocuk oyuncu başvurularına daha büyük önem vermektedir. Çocuk oyunculuğu başvurularında yaş sınırı olduğundan dolayı da bu başvuruların aile tarafından yapılması gerekmektedir. Çocuk oyuncuların yeteneklerinin geliştirilmesi de diğer eğitim alan yetişkinlere göre daha kolay ve hızlı olduğundan dolayı da daha iyi sonuçlar elde edilmesine olanak sağlamaktadır.

Çocuk oyunculuğun hakları bakanlık tarafından da korunmakta ve bu konuda yasal haklar sağlanmıştır. Çocuk oyuncuların belirlenmiş miktarlardan daha az maaş almaları yasaklanmış ve belirli saatlerin dışında çalışılmasının da önüne geçilmiştir. Bu şartlar altında korunan çocuk oyuncular yapım şirketleri tarafından da özen ve önem verilmekte ve cast ajanslarında gerekli izin ve belgelerin alınmasından sonra gerekli kişilerle görüşmeler sağlar ve çocuk oyuncu teminini gerçekleştirirler.

Yapım şirketleri her çocukla birebir izin ve gerekli her işlemi yerine getirmek gibi işlevlerle uğraşmak istemediğinden dolayı bu işlemlerin yapılması görevini cast ajanslarının yapmalarını isterler. Aile ve ya koç desteği olmadan çocukların oyuncu olmasının mümkün olmaması gibi durumlarda sıkıntıların önüne yapım şirketleri için geçerler.

Senaryolarda bulunan ve ya daha sonradan eklenmesi gereken çocuk ya da bebek oyuncuları hızlı bir şekilde bulmak ve hemen gerekli ihtiyacı karşılamak yapım şirketlerini zorlamaktadır. Bu zorlukla karşılaşmamak adına cast ajanslarından bu ihtiyaçlarını temin etmeye çalışırlar. Büyük bir iş yükünden kurtulduklarından dolayı da yapım şirketleri için büyük bir önem taşımaktadır.

Kaynak: http://www.castingajanslari.net/cocuk-cast-ajanslari-hakkinda-bilmeniz-gerekenler/