Cast Ve Oyunculuk Ajansları

Cast Ve Oyunculuk Ajansları

Cast ve oyunculuk ajansları , oyunculuk, mankenlik,figuranlık , fuar hostesliği ve reklamcılık yapmak isteyen insanları yapımcı ve reklamcılarla buluşturan kuruluşlardır. Bunu yaparken yapımcı ve reklamcılara aradıkları oyuncu ve reklam yüzlerini bulurken , oyunculuk veya reklamcılık yapmak isteyen bireyleri de bu isteklerine kavuşması için aracılık eder.

Cast ajanslar, her yaştan, her boy ve kilodan ve birbirinden birçok özellikleriyle farklı insanların başvurularını alır. Oyunculuk için çok fazla şart aramaz çünkü her türden insana ihtiyaç mevcuttur. Almış olduğu bu başvuruları veritabanına kaydeder ve kendisinin de anlaşmış olduğun yapımcılara aradığı nitelikteki insanı sunar ve gerisi oyuncu adayı ile yapımcı arasındadır.

Cast ajanslar, belirli miktar ücretlerle  anlaştığı gibi, başvuran oyuncu ve mankenlik adaylarından da bir miktar ücret alabilmektedir. Bunun için , başvuracak adayların cast ajanslara başvurmadan önce iyi bir şekilde araştırması, kurumsal ve bilinen bir ajans bulması her zaman daha sağlıklı olacaktır.

Farz edelim ki başvurumuz onaylandı ve bir film için çağırıldık. Oyunculuğa başlarken anlaşılan miktar, bizim anlaşmış olduğumuz cast ajansa verilmektedir. Bu miktar proje büyüklüğüne , oyuncunun oynayacağı role ve çalışma saatlerine göre her zaman farklılık arz etmektedir.Yapımcı daha önceden anlaşmış olduklşarı bu bedeli cast ajansa ödemesi yapar. Cast oyunculuk ajansları ise kendi payını içerisinden alıp, kalan miktarı oyuncuya verir.

Tüm bu çalışma şekline ve şartlarına baktığımız zaman anlaşılacak olan cast ajansların mutlaka önceden araştırılması, sağlam, güvenilir, kurumsal bir yer olması gerekmektedir.